Testet innflyvningstraseer med helikopter til nye Drammen sykehus
Tirsdag 4. november gjennomførte Stiftelsen Norsk Luftambulanse testflyvninger av tre nye innflyvningstraseer til nye Drammen sykehus.

Prosjektet er en del av et forsknings- og utviklingsarbeid for å gjøre luftambulansetjenesten enda tryggere og mindre sårbar for værutfordringer.
Testene er en del av forsknings- og utviklingsprosjektet Point in Space (PinS), som benytter satellittbasert navigasjon for å sikre presise og trygge innflyvninger. Systemet er allerede i bruk av luftambulansetjenesten, politihelikopteret og nasjonale redningshelikoptre.
– Dette er et viktig steg i arbeidet med å gjøre luftambulansetjenesten mer robust og mindre væravhengig, sier prosjektleder og pilot Lars Amdal fra Stiftelsen Norsk Luftambulanse. Han ledet testflyvningen i Drammen og ga deltakerne innsikt i hvordan rutene kartlegges og verifiseres.
Se video fra testflyvningen: