Omdiskuterte blodtrykksretningslinjer er lite treffsikre
Forskere ved Bærum sykehus og Akershus universitetssykehus (Ahus) har nylig fått publisert en artikkel i det anerkjente tidsskriftet Heart.

Ved hjelp av Akershus-hjerteundersøkelsen – Akershus Cardiac Examination (ACE) 1950-studien – har forskerne undersøkt betydningen av de nye blodtrykksretningslinjene som ble lansert høsten 2024.
Introduserte nye retningslinjer og ny blodtrykkskategori
I september 2024 publiserte European Society of Cardiology (ESC) nye retningslinjer for behandling av forhøyet blodtrykk og hypertensjon, i samarbeid med European Society of Endocrinology (ESE) og European Stroke Organisation.
Retningslinjene introduserer en ny blodtrykkskategori, «forhøyet blodtrykk» (120–139/70–89 mmHg), oppdaterte anbefalinger for når medikamentell behandling bør vurderes – også for personer med «forhøyet blodtrykk» dersom de har økt kardiovaskulær risiko – samt årlig screening for forhøyet blodtrykk og hypertensjon fra 40-årsalderen.
Anbefalingene har skapt debatt
De kliniske konsekvensene av anbefalingene, inkludert hvor mange som potensielt vil bli anbefalt medikamentell behandling, er imidlertid i stor grad uavklart. Retningslinjene har allerede skapt debatt og blitt møtt med kritikk, også her i Norge.
Ved å anvende ESCs retningslinjer på Akershus hjerteundersøkelsen (ACE) 1950-studien – en pågående fødselskohort med gjentatte blodtrykksmålinger fra 40-årsalderen og vurdering av kardiovaskulær risiko – har forskerne vurdert den kliniske betydningen av anbefalingene i praksis.
Hovedfunn fra studien
-
Kun en liten andel personer i begynnelsen av 40-årene klassifiseres med «forhøyet blodtrykk» og samtidig økt kardiovaskulær risiko, noe som i henhold til ESCs 2024-retningslinjer tilsier behov for medikamentell behandling.
-
De fleste alvorlige kardiovaskulære hendelsene blant personer med «forhøyet blodtrykk» inntraff hos dem som ikke kvalifiserte for behandling, ifølge de nye kriteriene.
-
Blant deltakerne som allerede fikk blodtrykksbehandling for etablert hypertensjon ved 65-årsalder, var det kun en liten andel som oppnådde målblodtrykk.
– Funnene våre tyder på at ESCs 2024-retningslinjer for behandling av forhøyet blodtrykk og hypertensjon ikke vil føre til at en stor andel 40-åringer blir anbefalt medikamentell behandling, sier artikkelens førsteforfatter.
Les artikkelen her (ekstern side):