Hallingblodet har reddet liv i 20 år
I oktober 2006 åpnet blodbanken ved Hallingdal sjukestugu (HSS). Siden den gang har blodgivere i Hallingdal bidratt med over 5300 blodgivninger og nesten 2400 liter blod. Nylig ble 20-års jubileet markert.
Hver blodgivning deles i blodkomponentene røde blodlegmer, plasma og blodplater. Gjennom 20 år har blodgiverne i Hallingdal derfor bidratt til nesten 16 000 blodprodukter til pasienter.
Blodbankvirksomhet er strengt regulert i Norge, og det lå mye arbeid bak godkjenningen fra det daværende Legemiddelverket, som i dag heter Direktoratet for medisinske produkter (DMP). Blodbanken har gjennom årene gjennomgått regelmessig tilsyn og fått fornyet sine godkjenninger.
Trofaste blodgivere
Blodgiverne i Hallingdal har vært aktive og trofaste, og har gitt blod regelmessig gjennom flere år. Rekordholderen har gitt over 100 ganger. En stor andel av giverkorpset har blodtype 0-negativ, som kan gis til alle.
To av de trofaste blodgiverne, Ola Lien og Tom Christoffersen deltok på markeringen. Pasient Anniken Amudsen var også takknemlig tilstede, og presiserte hvor viktig blodtransfusjoner har vært for henne.
En stor takk til Ingeborg
Fagbioingeniør Ingeborg Oskam har hatt en sentral rolle ved blodbanken siden oppstarten i 2006. Hun har tatt imot blodgivere gjennom 20 år, og dette ble fremhevet under markeringen. Hun har intervjuet, stukket og tatt vare på «blodgiverne mine» i «blodbanken min», som hun selv sier.
Også Lisbeth Holo-Lund som i dag jobber med blodgiverne, Trude Solberg som har det overordnede ansvaret for blodbankvirksomheten ved HSS, og Ada Mørk Jacobsen som har personalansvaret, ble takket for innsatsen.