Byggene for psykisk helse og rus overtatt
Vestre Viken HF har nå overtatt byggene for Psykisk helse og rus (PHR) og Servicebygget i det nye sykehuset i Drammen. Samme dag som eierskiftet fant sted, var 100 ansatte i PHR i full sving med å bli kjent med byggene.

Administrerende direktør Lisbeth Sommervoll sa at overtakelsen er en milepæl for Vestre Viken og at det nå for alvor nærmer seg flytting.
– Foruten de som fysisk har bygd, så har disse byggene blitt til takket være en stort og langsiktig engasjement fra fagmiljøene i Vestre Viken, sa Sommervoll.
Den kanskje største endringen ved det nye sykehuset er samlokaliseringen mellom PHR og somatikken.
– Vi gleder oss til å høste fordelene av dette når hele huset tas i bruk, sa hun.
Sykehusets livline

– Det nye servicebygget medfører at vi nå har ett felles mottak av varer. Det er en stor endring fra dagens ordning hvor varer blir levert mange steder. Det sa Kristin Fagerhaug, klinikkdirektør i Klinikk for intern service.
Foruten sentralt mottak av varer, huser servicebygget også kjøkken hvor all mat skal tilberedes.
– Maten legges opp i porsjoner som raskt kjøles ned. Deretter blir maten distribuert med AGV-er til alle avdelinger. Vi tror pasientene vil bli fornøyde, og at de ansatte både på kjøkkenet og ute på avdelingene vil få en god og effektiv måte å håndtere mat på, sier hun.
Gode rammer
Klinikkdirektør Kirsten Hørthe i PHR gleder seg til å ta byggene i bruk, og å få gode rammer for behandling og pleie.
Det har vært en lang vei å gå fra tidlig planlegging til det nå står ferdig.
– Vi har vært engasjert i disse byggene i lang tid. Både gjennom planlegging av selve byggene, men også hvordan vi skal organisere oss å jobbe i fremtiden. Jeg er ikke i tvil om at dette blir et godt sted å være både for pasienter og ansatte. Vi skal nå jobbe godt og være klare til pasientene kommer i august, sa hun.
Rommene til pasientene vil bli noe helt annet enn det som eksisterer i dag. De er skreddersydde og vil bli gode steder å være for pasientene.
– I tillegg så vil vi få fine uteområder som vi tror vil gi stor verdi for mange pasienter. Alt fra ballbinge til hyggelige parkbenker vil gi gode rom for mange, sier hun.

Godt samspill med somatikken
Hørthe fortalte at det nå jobbes systematisk for å utarbeide gode rutiner for samspillet mellom psykisk helse og rus og den somatiske delen av sykehuset.
– Dette er en stor og viktig endring, og når alle har flyttet inn skal vi ha gode rutiner for samarbeid. Det vil komme pasientene til gode, sier hun.
Et førsteklasses sykehus
Prosjektdirektør i byggeprosjektet, Arnstein Hodne var fornøyd med byggene han overleverte. Han fremholdt godt samarbeid som en nøkkel til et vellykket prosjekt.
– Byggene for psykisk helse og rus har vært en totalentreprise som Veidekke AS har stått for. Vi har hatt et veldig godt samarbeid med både entreprenør og brukermiljøene, sa han.
Han benyttet også anledningen til å takke all som har vært involvert over mange år.
– Jeg vil takke alle som har stått på gjennom mange år slik at vi nå kan sette i gang dette maskineriet som skal bli et førsteklasses områdesykehus for psykisk helsevern, rusbehandling og somatikk, sa han.
Fakta
Vestre Viken har nå overtatt:
Adkomstbygget: 13 524 m2
Servicebygget: 4 570 m2
Bygg for psykisk helse og rus: 18 265 m2
Kjellerlokaler 6 000 m2
De tre byggene for psykisk helse og rus har 167 døgnplasser og 228 poliklinikkrom.
Totalt har Vestre Viken nå overtatt 42 359 m2 noe som utgjør 37 prosent av hele bygget.