Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Bærum sykehus godt representert på verdens største hjertekongress

Bærum sykehus var godt representert under årets kongress i regi av European Society of Cardiology (ESC). Kongressen er verdens største innen hjerte- og karsykdommer og samler fagfolk og forskere fra hele verden. Årets kongress ble arrangert i München i Tyskland 28. til31. august, med over 30 000 deltakere.

Publisert 18.09.2026

Forskere fra Bærum presenterte flere forskningsbidrag innen blant annet atrieflimmer, forebygging, trening og ekkokardiografi. 

EXAF-studien viser effekt av trening ved atrieflimmer

Bærum sykehus har i flere år samarbeidet med St. Olavs hospital, Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) og Universitetssykehuset Nord-Norge Tromsø om NEXAF-studiene

Under en av kongressens «hotline»-sesjoner, la Bjarne Nes, forsker ved NTNU, frem resultatene fra The Norwegian Exercise and Atrial Fibrillation Trial. Studien viste at et strukturert treningsprogram i 12 måneder reduserte mengden atrieflimmer hos pasienter med anfallsvis atrieflimmer. Pasientene som trente regelmessig hadde en større andel med normal hjerterytme, og hadde mindre behov for behandling av sin atrielimmer på sykehuset i løpet av de 12 månedene studien varte. 

Videre var NEXAF-forskerne representert ved overlege og postdoktor Turid Apelland, som presenterte resultater om arytmiepisoder og sikkerhet under trening hos utholdenhetsutøvere med anfallsvis atrieflimmer. 

Person som står og holder en mikrofon og presenterer innhold på flere tvskjermer. Det er en gruppe mennesker som står rundt og hører på presentasjonen.
Overlege og postdoktor Turid Apelland

Langtidsdata fra Birkebeiner Aldringsstudien

Fysioterapeut og ph.D-stipendiat Eirik Mølmshaug presenterte langtidsdata fra Birkebeiner Aldringsstudien. Resultatene viste at atrieflimmer ikke opphever overlevelsesfordelen som er observert blant eldre Birkebeinere.

Person som står foran et podie og holder et foredrag. Personer sitter foran og ser på. Bak personen er det et stort orange lerret og en presentasjon. Det sitter to personer på stoler under lerettet.
Fysioterapeut og ph.D-stipendiat Eirik Mølmshaug

Funn fra ACE 1950-studien

Fra Akershus Cardiac Examination (ACE) 1950-studien presenterte overlege og forsker Håkon Ihle-Hansen en studie som viser at personer med atrieflimmer har lavere blodstrømshastigheter i hovedarterien i hjernen, sammenlignet med personer uten atrieflimmer. 

Person som står foran et podie med teksten Station 1 og presenterer innhold på et lerret.
Overlege og forsker Håkon Ihle-Hansen

ACE 1950-studien var også utgangspunktet for fire andre presentasjoner under kongressen: 

Lege og Ph.D.-stipendiat Magnar Gangås Solberg viste at en genetisk risikoscore for atrieflimmer forbedret prediksjonen av hvem som senere utviklet atrieflimmer, utover etablerte kliniske risikofaktorer.

Person som står foran et podie og holder et foredrag. Bak personen er det et stort orange lerret og en presentasjon.
Lege og Ph.D.-stipendiat Magnar Gangås Solberg

Overlege og forsker Hege Ihle-Hansen presenterte en studie av Life’s Essential 8, som viste at dette målet på kardiovaskulær helse hadde prognostisk verdi på nivå med SCORE2 for å identifisere risikoen for alvorlige hjerte- og karhendelser. 

Person som står foran et podie med teksten station 7 og presenterer innhold på et lerret. Bak personen står det en gruppe mennesker som ser på noe annet.
Overlege og forsker Hege Ihle-Hansen

Lege og ph.D.-stipendiat Åsmund Bratholm har undersøkt sammenhengen mellom utdanningsnivå og strukturelle forandringer i venstre forkammers (atrium) hjertemuskulatur. Til tross for flere risikofaktorer for atrieflimmer fant han ingen tegn til mer ugunstige forandringer hos personer med lavere utdanning. 

Person som står og holder en mikrofon og presenterer innhold på flere tvskjermer.
Lege og ph.D.-stipendiat Åsmund Bratholm

Lege og postdoktor Peter Selmer Rønningen undersøkte ulike metoder for å korrigere venstre atrievolum for kroppsstørrelse, og fant at indeksering etter kroppshøyde hadde bedre prognostisk evne enn den tradisjonelle metoden basert på kroppsoverflate.

Person som står foran et podie og holder et foredrag. Bak personen er det et stort orange lerret og en presentasjon.
Lege og postdoktor Peter Selmer Rønningen

Redusert funksjon i venstre atrium kan forutsi atrieflimmer tilbakefall

Lege og forsker Elizabeth Lyster Andersen la frem resultater fra en studie der pasienter med vedvarende atrieflimmer gjennomgikk elektrisk konvertering til sinusrytme. Studien viser at redusert funksjon i venstre atrium er forbundet med økt risiko for tilbakefall av atrieflimmer i løpet av de påfølgende fire ukene.

Person som står foran et podie og holder et foredrag. Bak personen er det et stort orange lerret og en presentasjon.
Lege og forsker Elizabeth Lyster Andersen

Høy kvalitet og bredde i forskningen

Samlet viser bidragene at forskningen ved Bærum sykehus både har høy kvalitet og bredde, fra forebygging og risikovurdering til atrieflimmer, trening, ekkokardiografi og langtidsoppfølging.