Vestre Viken HF har som mål å gi pasientene kunnskapsbasert behandling som er kjennetegnet av høy kvalitet og trygghet. Forsknings- og utdanningsaktivitet er viktig for å sikre dette. Helseforetakene har forskning og utdanning som to av sine fire lovpålagte hovedoppgaver.
Forskning på helse er viktig for å drive medisin- og helsefagene videre gjennom å fremskaffe ny kunnskap og øke vår kompetanse. Medisinsk diagnostikk og behandling skal være evidensbasert. Helseforetakene er av Helse- og omsorgsdepartementet tillagt ansvar for klinisk, pasientrettet forskning.
Vi har i strategidokumentet formulert følgende visjon for forskning:
Forskning i Vestre Viken HF skal tilstrebe høy kvalitet, baseres på samarbeid, god ressursutnyttelse og komme pasientene til gode. Vestre Viken har som mål å etablere en kultur der forskning anses som viktig og verdiskapende.
I 2010 brukte Vestre Viken HF 0,67 prosent av budsjettet på forskning. Fra 2009 til 2010 økte vi vår forskningsproduksjon, dvs antall poeng-givende artikler og doktorgrader, med nesten 50 prosent.
For å sikre riktig kompetanse og tilstrekkelig antall helsepersonell i helsetjenesten, samarbeider Vestre Viken HF med utdanningsinstitusjonene om utdanning av helsepersonell. Dette omfatter grunnutdanning, videre- og etterutdanning, turnustjeneste, spesialistutdanning.
Grunnutdanning av helsepersonell skjer ved både videregående skoler, høgskoler og universiteter. Vestre Viken tilbyr hvert år rundt 1000 praksisplasser/ klinisk undervisning til høgskoler og universitet. Vi har bl.a. sykepleierstudenter fra flere nærliggende høgskoler, fysioterapi-, ergoterapi og vernepleierstudenter. Videre har vi medisin- og psykologstudenter fra Universitetet i Oslo. I tillegg tilbyr Vestre Viken læreplasser, hovedsakelig innen helsefag og ambulansearbeiderfaget.
Publisert
22.11.2011 15:08 |
Endret
22.11.2011 15:38